Jak powstają niskobudżetowe reklamy?

Gdybym prowadził ogólnopolską gazetę to taki tytuł artykułu zobowiązywałby do opowiedzenia przygnębiającej historii o chińczykach pracujących za dolara po 16 godzin dziennie w mrocznej fabryce reklamy. Na szczęście są inne sposoby na niski budżet reklamowy.

Firmy od zawsze potrzebują dobrej reklamy – czasem jednak mają takie widzimisie aby zapłacić za nią mało, a czasem „mało” stanowi kres ich możliwości. Gdy jednak za to „mało” dostaną adekwatnie przeciętną reklamę ich biznes nigdy nie sięgnie po więcej.

Jedną z najlepiej przyciągających uwagę form reklamowych jest reklama multimedialna. Kreatywność w reklamie tego typu kojarzy się najczęściej z dobrym pomysłem lub zaskakującym wykonaniem. Ale mnie najbardziej ekscytuje kreatywność na poziomie budżetu. Zrobienie filmu reklamowego tak by spełniał dwa założenia – był efektowny i nie wychodził poza ramy niskich kosztów to prawdziwie ekscytujące wyzwanie.

Weźmy na przykład tę produkcję – powstała w 2 dni!

Wizualnie wygląda całkiem efektownie, a sposób wykonania był niezwykle prosty. Jeden z filmowców biegał po firmie z projektorem rzutującym logotypy sponsorów na różne obiekty – fotel, kanapa, wymięta gazeta czy butelka od piwa. Drugi filmował to co rzutuje projektor. Tym samym powstało dynamiczne tło, a na pierwszym planie widać jedynie czytelne i odpowiednio małe logotypy. Całość zharmonizowała dobra muzyka.

Tylko jeden powód blokuje klienta przed skorzystaniem z reklamy multimedialnej, która ma przecież niezwykle szerokie zastosowanie, min. jako materiał promocyjny, edukacyjny czy instruktażowy, i może być emitowana w telewizji, internecie, na targach i konferencji. Tym blokerem dla klienta jest budżet.

Po 20 latach doświadczeń w branży wizualnej zaobserwowałem wiele mechanizmów, które pozwalają dobre rzeczy zrobić niemalże w moment. Bo na tym właśnie polega inteligentna niskobudżetowość. Inaczej to tylko praca za pół darmo.

Jeśli jesteś właścicielem firmy lub pracownikiem marketingu i doceniasz rozwiązania efektowne i niskobudżetowe jednocześnie – dołącz do mojego newslettera. Jako jego czytelnik zyskasz:

  • gotowe pomysły i przykłady efektownych rozwiązań reklamowych do wykorzystania w Twojej branży
  • lepszą świadomość kosztów produkcji reklamowej
  • wiedzę o tworzeniu reklam podaną w ekscytujący sposób
  • wszystkie te informacje będą dotyczyć projektów możliwych do wykonania w bardzo niskich kosztach

 

Facebook Messenger