Nie płać za reklamę cz.1

Być może decydując się na przeczytanie tego artykułu uważasz się za spryciarza, który poszukuje sposobów bezpłatnej promocji. Ale myślisz, że jesteś większym spryciarzem niż koncerny farmaceutyczne? One przecież płacą za reklamę grube miliony, a nie szukają tanich rozwiązań.

Być może nie jesteś więc żadnym spryciarzem, a po prostu nie stać Cię na sfinansowanie produkcji i emisji reklamowej? Na szczęście nie tylko księgowość może być kreatywna. W pierwszej części tego artykułu opowiem Ci jak stworzyć reklamę multimedialną, nie ponosząc żadnych kosztów i bez wiedzy technicznej. W drugim dowiesz się jak nie płacić za jej emisję. Bazując na 20 latach doświadczeń, podzielę się też kilkoma obserwacjami, które tym płacącym i nie płacącym za reklamy powinny rzucić więcej światła na temat.

Reklama multimedialna ma formę wideo lub animacji, w której ruchomy obraz łączy się z dźwiękiem. Oczywiście statyczna grafika może nieść wartościowy komunikat reklamowy, ale ile można gapić się na nieruchomy obrazek?

Pólnagie dziewczyny na billboardach reklamujących gładź szpachlową były kiedyś umiarkowanie dobrą odpowiedzią na ten problem. Ale w dobie internetowych filmów porno nikt już nie zawiesi dłużej oka na takim billboardzie. Z resztą ta koncepcja nie wszędzie pasuje tak dobrze jak tutaj:

Jeśli jesteś facetem, przestań już myśleć o kurach i skup się na tekście. Jeśli kobietą – tak, uważam, że seksizm w reklamie jest super!;) Reklama multimedialna to reklama w ruchu. Nawet wykonana w przeciętnej jakości jest w stanie utrzymać uwagę widza na dłużej, bo ciągle dzieje się coś nowego. A jeśli ruchomy obraz połączymy z muzyką to mamy emocjonalną mieszankę wybuchową.

Zazwyczaj takie produkcje powstają na zamówienie i kosztują całkiem dużo. Dlatego większość przedsiębiorców zatrzymuje się na etapie innych form promocji. Tymczasem materiał multimedialny można zrobić bezpłatnie, samemu, jednocześnie unikając nauki programów i pracochłonnego procesu.

Oto recepta:

Muzyka. Obraz sam w sobie nie wywołuje tak wielkich doznań jak muzyka (z małymi wyjątkami). Dlatego zacznij od znalezienia podkładu dźwiękowego na stronach z darmowymi utworami. Samo ich przesłuchiwanie może być przyjemnym doświadczeniem, a dobry podkład da Ci już 70% sukcesu, bo udźwignie nawet przeciętny obraz.

Treść. Wyobraź sobie, że opowiadasz potencjalnemu klientowi o swoim produkcie. Spisz lub nagraj wypowiadane zdania. Najlepiej robiąc to puść wybraną muzykę w tle aby zharmonizować emocje. Nie myśl kategoriami tworzenia scenariusza, bo zaczniesz mieć wględem siebie oczekiwania na poziomie Quentina Tarantino, a wiemy jak to się skończy. Chodzi o zwykły komunikat marketingowy o długości ok. 30-90 sekund. Polecam te dłuższe formy, bo w internecie nie płacisz za emisję jak w TV, a mając więcej czasu zbudujesz bardziej edukacyjny, a nie nachalno-promocyjny charakter wypowiedzi.

Obraz. Najgorsze uczucie jakie może Ci towarzyszyć podczas tworzenia reklamy to bezradność. Nieznajomość programów graficzno-animacyjno-montażowych, brak doświadczenia artystycznego i choćby podstaw wiedzy.  Dlatego pamiętaj – największą zaletą reklamy filmowej nie jest wysoka jakość. Ale, że w ogóle jest filmowa. Na początek możesz stworzyć jedynie napisy na jednokolorowych tłach. Lub z pomocą darmowego programu online jak www.canva.com skorzystać z gotowych szablonów. Możesz także wyczarować cudowne rzeczy, dzięki darmowym ujęciom wideo dostępnym w sieci. Ale nie przejmuj się wszystkim teraz… podobno dominujący producent farmaceutyków, firma Aflofarm, inwestuje aż 40% budżetu w reklamę radiową. A skoro reklama w radiu potrafi sprzedawać to znaczy, że obraz nie jest aż tak ważny;)

Finito. Skorzystaj z najprostszego programu do montażu wideo (a są one często dołączane do systemu operacyjnego, którego twórcy przewidzieli, że będą go używać nawet debile, więc jest niezmiernie prosty) Będziesz mógł poukładać w nim w kolejnośći plansze z tekstami i podłożyć ściężkę dźwiękową. Reklama gotowa. Podbijaj świat! I następnym razem podnieś sobie poprzeczkę o 10-15% poznając kilka nowych opcji.

Reklama multimedialna nie musi być skomplikowana. Ale ważne żeby była estetyczna. Prostota nie świadczy źle o twórcy. A tani gust niestety tak.

Jeśli masz pytania zadaj je w komentarzu.

Paweł Lipka – założyciel studia animacji Action Heroes

Facebook Messenger