Kto jest skuteczniejszy – handlowiec czy szef?

Aby potencjalny klient zrozumiał zasadę działania Twojego produktu lub poznał jego najważniejsze cechy potrzebna jest pewna dawka edukacji.

Nie raz byłem świadkiem jak szef firmy tłumaczy zasadę działania wytwarzanego przez siebie produktu, a klarowność przekazu i pasja z jaką przemawia potrafi momentalnie zainspirować słuchacza. Wielu szefów marzy aby podobnym talentem byli obdarzeni ich handlowcy, ale rzadko tak jest.

Powodów jest conajmniej kilka. Po pierwsze handlowiec to tylko handlowiec i ma pod górkę już na starcie. Jest odbierany jak bezduszny obiekt, który musi wyrobić swoją normę. Brak w jego sercu tej autentyczności, która cechuje szefa firmy i jego misyjny charakter. Nikt nie chce rozmawiać z handlowcem i spotykać się z handlowcem. Nasza podświadomość intuicyjnie wyczuwa prawdziwe intencje rozmówców. Zazwyczaj rdzenne motywy pchające szefów do rozwoju firm wcale nie mają podłoża finansowego. To ludzie pragnący wymyślać, tworzyć, zmieniać świat, pomagać innym. Fakt, że przy okazji na tym zarabiają jest jedynie… przy okazji. Dlatego niejeden szef ulega iluzji, że sprzedaż jego produktów jest dziecinnie prosta i wystarczy zatrudnić handlowców, którzy będą się tym zajmować.

Do celów handlowych najlepiej byłoby więc sklonować szefa i wysyłać go na każde spotkanie. To jednak niemożliwe, dlatego przedstawie jedno z rozwiązań, które może przynieść satysfakcję szefowi, troszczącemu się o to aby jego informacje o produkcie dotarły do odbiorcy w sposób najlepiej odzwierciedlający jego wizję i jego emocje.

Z tego właśnie powodu tworzymy tzw. explainer videos lub explainer animations. Mają one najczęściej format 1-3 minutowych filmów wideo, które w atrakcyjny i klarowny sposób edukują odbiorcę w temacie produktu lub usługi. To rozwiązanie ma wiele zalet.

Zaleta nr 1: Jako szef masz pełną kontrolę nad przekazem zawartym w takim materiale. I wiesz, że w niezaburzonej formie będzie docierał do kolejnych odbiorców.

Zaleta nr 2: Skalowalność. Szef czy handlowiec – obaj są w stanie odbyć w ciągu dnia ograniczoną ilość spotkań i rozmów. Film wideo mogą obejrzeć miliony.

Zaleta nr 3: Nie wszystko da się pokazać słowami. Nie każdy produkt da się zabrać na spotkanie biznesowe. Film czy animacja to sposób wizualizacji i przekazania wielu trudnych do opowiedzenia treści. Szczególnie animacja, pozwalająca na wniknięcie do detali mechanizmów czy odzwierciedlenia trudnych procesów technologicznych stwarza wielkie możliwości.

Zaleta nr 4: Prestiż. Dobry explainer zwiększa zaufanie odbiorcy do produktu. Czym innym jest opowiadanie komuś, że mamy fajny biurowiec, liczny zespół i najnowszą linię produkcyjną, a czym innym, gdy to wszystko zobaczą na zdjęciach lub filmie przepełnionym realizmem i emocjami. Poziom naszej wiarygodności skaczę wtedy pod niebiosa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial